Düşünce ve teklifler buraya

Risale-i Nur külliyatı uygulamasında ve sitesinde bunlarında olmasını istiyorum diyorsanız, işte size fırsat:

Risale-i Nur mobil uygulaması ve web sitesini hazırlarken olmasını istediğiniz özellikleri ve düşünce ile tekliflerinizi bu başlığın altına yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Categories: Blog

20 Comments

 1. Ali Sarıkaya

  19.04.2020 — 09:30

  Selamün aleyküm, güzel bir uygulama olacağı ümidiyle şimdiden teşekkür ederim.
  1-Külliyat bir sayfa standardına kavuşturulmalı.
  2-dijital olarak kelime anlamları verilmeli.
  3-araştırmacı ve yazarlar için kopyalayıp alma imkanı olmalı.
  4-ayet ve hadis kaynakları gösterilmeli.
  5-hem okuma hem dinleme özelliği olmalı.

 2. Hüseyin Sönmez

  19.04.2020 — 20:42

  Bu çalışmanızı takdirle tebrik ediyorum. Diğer yayınevlerinin uygulamasını okumaktan kurtulalım. Zira putu pot yapmışlar.
  Uygulamada:
  1. Kelimeye bastığımda manası verilmeli.
  2. Sayfa altında sayfa numarası bulunmalı.
  3. Sayfayı değiştirmek için sağ veya sol tarafa tıklanabilmeli.
  4. Kelime arama fonksiyonu olmalı.
  5. Okuma esnasında otomatik kaydırma fonksiyonu olmalı.
  6. Cümleler renklendirile bilmeli.
  7. Ayet ve hadislerin manası verilmeli.
  8. Tesbihat sayfasına Türkçe okunuşu ilave edilmeli.
  9. Yazı boyutu büyültülüp küçültülebilmeli.
  10. Sayfa rengi değiştirile bilmeli.

  • Hüseyin hocam iman hizmetine faydalı olmaya çalışanlar kimler varsa taraftar olmamız gerektiğini düşünüyorum. Biz kendi meselemize yoğunlaşalım, ihlas risalesinde yazdığı gibi, yıllardır öyle yada böyle onların hazırladığı uygulamaları kullanıyoruz, ve Allaha şükür okumamı arttırmamda çok istifadesini gördüm. her iki yayınında (feyyaz ve yukselis) bu yüzden yorumunuza katılmıyorum. Allaha emanet olun.

 3. Abdulkadir Ceylan

  19.04.2020 — 21:03

  Risale-i Nurların yanısıra risale-i nurların şerhi mahiyetinde olan ittihad yeni asya ve yeni nesil gazetelerinin mümkünse mobil arşivi oluşturulup programa eklenmelidir.

 4. Ömer Faruk ÖZAYDIN Nürnberg

  19.04.2020 — 21:18

  Evet öncelikle tebrikle beraber, diğer bütün uygulamaların eksiklikleri nazara alınarak medar-ı iftihar ve dualara mazhar bir uygulama olmalı. Kelimeye basınca doğru lugat, Yeni Asya Almanya baskısı sayfa numaraları ile beraber piyasada olan bütün eserler; münteşir-gayr-i münteşir hepsi bulunmalı ve kopyala/yapıştıra müsait olmalı.
  Tekrar tebrik ve dualarımızla.
  Ömer Faruk ÖZAYDIN

 5. Öncelikle uzun yıllardır faydalanamadığımız bu uygulamayı hayata geçirmek için çok geciktiğimizi belirtmek istiyorum. Yapılan hizmeti tebrik ederken aşağıda bir kaç görüşümü beyan ediyorum. Selam ve dua ile…
  – Digital ortamda okuma yapılacağı için göz yorulmasını azaltacak bir ekran ayarı olması iyi olur diye düşünüyorum.
  – kelimelerin anlamları ve ayet – hadislerin üzerini tıklayınca anlamları gelmesi
  – son olarak arama olayının iyi olması

 6. İsmail ÖNGEL

  19.04.2020 — 22:14

  Öncelikle bu güzel çalışmanız için tebrik ediyorum isteklerim aşağıya çıkarılmıştır
  1) Küçük kitapların mutlaka eklenmesi
  2) Metin kaydırma sisteminin olması
  3) Gece ve gündüz modu bırakılması
  4) Bloklam ve vurgu İçin (değişik renklerde özelikle mavi ve sarı renklerin tonlarında) renkler kullanılması

 7. Mehmet Türeli

  19.04.2020 — 22:23

  Orjinal ilk basılan sahifeye göre dizayn edilirse üstadın dediği kelimeler tevafuklu bir şekilde görünür.

 8. Harika.. geç bile kalındı… ekibi tebrik ediyorum…. cok sade olmasında fayda var.

 9. Kardeşlerimiz teknik olarak hemen Her şeyi söylemişler. Telefonu kapatıp tekrar açtığımızda kaldığımız yerden devam etme imkanı olmalı. Bir bölümü başkalarıyla paylaşma (what shap. Tweet. Mail) imkanı olmalı. Tebrik ediyoruz, emeği geçen herkesten allah razı olsun. ( ÇETIN ACAR-AYDIN)

 10. Allah razi olsun kisa zamanda uygulama hazir olarak kullanima acilir insaallah
  Risalei nur daki ayet ve hadis manalari mutlaka verilmeli
  namaz tespihatlari ve Tespihattaki aşirler sesli sekilde de hazirlanmali insaallah

 11. Cengiz Yıldız

  19.04.2020 — 23:22

  sa. Rabbim hayırlı eylesin. Uzun zamandır beklediğim bir uygulamayi büyük bir memnuniyet ile karşılamış oldum. Bu uygulama da Risale-i Nur’un hem el yazma hemde matbu olarak Osmanlica olarakda görmek istiyorum. Allah muvaffakiyetler versin. Amin Amin Amin

 12. Suat Gümüş

  20.04.2020 — 01:14

  S.A. Çalışmalarınızı tebrik ederim. Hayırlara vesile olur inşallah .
  Benim önerim biraz farklı olacak daha önceki ve bu çalışmalardan dolayı Risale-î Nur külliyatı veri tabanı elinizde olduğundan bu veri tabanını kullanarak külliyatı e-kitap (epub) formatına dönüştürüp Kobo ve İdefix gibi e-kitap satışı da yapan sitelerde satışının yapılmasıdır.
  Artık E-kitap okuyucular artmakta ve bu okuyucular göze zarar vermeyecek bir teknolojiyle hazırlandığı için hem gözü yormamakta hem de esere odaklanma daha etkili olmaktadır.
  Selamlar

 13. Ahmet DEMİRDÖĞMEZ

  20.04.2020 — 01:21

  Allah razı olsun tebrikler ediyoruz. Şu anda mevcud programlardan daha donanımlı olması temennimizdir. Yeni Asya yada yakışan budur. Allah muvaffak etsin emeği geçenleri can-u gönülden tebrik ediyoruz.

 14. Dikkatimi çeken bir seyi arz etmek istiyorum.
  Haberdeki uygulama ön reminde Sözler kitabinin altindaki bölüm boş gözüküyor. Sözler tüm alani kaplayacak sekilde buyultulup boşluk birakilmamalı… Yeni Asya vurgusu da önyüzde önemli…
  Binler tebrikler

 15. Hasan ALVANLAR

  21.04.2020 — 19:48

  Selamünaleyküm,
  Programda olmasını istediklerim;
  1-Diğer grup veya cemaatlerin hazırladıkları programlar incelenerek, en çok beğenilen özellikler tespit edilip, mümkünse alınmalı,
  2-Arayüz ile ilgili okuyucu temelli özelleştirme imkanının olması,
  3-Osmanlıca veya latin alfabesi için yazı karakterlerinin alternatifinin mümkün olacak en fazla sayıda olması ve okuyucu temelli seçilebilme özelliği olması,
  4-Android, ios, windows ve linux işletim sistemleri için düzenli güncelleme ve mümkünse en yeni versiyonları ile uyumlu olmalı,
  Şimdilik aklıma gelen bunlar. Gerekirse tekrar yazarım.
  Rabbim, sayinizi meşkür eylesin. Başarılı çalışmalarınızın neticelerini sabırsızlıkla bekliyoruz.
  Allah’a emanet olun.

 16. Selamun aleyküm öncelikle emekleriniz için teşekkürler, bu konudaki bir eksikliği gidermeye bir vesile oluyorsunuz.

  Öncelikle bu konuyla ilgili bir hayli yol almış olan feyyaz ve yukselis programları incelenmiş olacağını düşünüyorum. İki programıda uzun süredir kullanıyorum. Yukselis envar neşriyat’ı diğeri ise feyyaz rnk, ihlas envar gibi yayınlarını veriyor.

  İkisinde de ortak nokta şu açıklama yada görsellerde asla yayınevini öne çıkarmıyorlar, bizimde öyle yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Kitaplıktaki kitaplarda yeni asya logosu olabilir ancak programın tanıtım görselleri ve logoda asla yayınevi adımız geçmemeli risale-i nur külliyatı öne çıkarılmalı.

  İki programıda kullandığım için ikisine de zaman zaman öneriler gönderiyorum. Aynılarını burayada ileteceğim. İnşallah yapılabilecek şeylerdir, yine inşallah dikkate alınır.

  1. Ben yukselis ve feyyaz yayınlarına farklı yayınevlerinin kitapları olması sebebiyle yeni asya neşriyatında kitap sayfa numaralarının eklenmesini böylelikle manevi bir ittihad oluşabileceğini söylemiştim, lakin dikkate alınmadı, bunu bizim uygulamamızın yerinde olacağını düşünüyorum. Her neşriyatın farklı sayfa numaraları olduğu için mümkünse bizde farklı neşriyatlara ait indirilebilir seçenekler sunmalıyız. Kitapları indir dediğimizde basım tarihlerine göre (feyyaz yayınları rnk için 2018 basımını sundu en son ihlas için eski basım var, envar için 2015 basımı var rnk için ise 2012 2015 2018 ve eski basım diye ayırmışlar, bizde de yeni asyanın tüm basımlarını diğer yayın evleri için ise en son basımlar kitaba dahil edilebilir)

  2. Feyyaz yayın evi kütübi sitte ve dava adamının notları gibi imani noktada diğer kitapları dahil etmişler bizde kütübi sitteyi ve faydası olacağı düşünülen komisyon tarafından incelenen kitapların programa dahil edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

  3. Feyyaz neşriyatta çok güzel bir uygulama alanı bulunan okuma takibi (takvim, okuma gücü, zaman ölçme, güngün programda kaç saat kaç dakika okuma yaptığını gösteren zaman takibi) gibi konuların mutlaka yer alması gerektiğnii düşünüyorum. Çünkü insanları okumaya teşvik için yaptıklarını görmek bir manada onu okumaya mecbur hissettiriyor.

  4. Feyyaz neşriyatta bulunan çetele ve okuma grupları olmalı insanları toplu olarak okuma takibi yapmayı kolaylaştırıyor, gruba aldığınız kişileri çetele olarak takip edebiliyorsunuz.

  5. Atıf sistemi (feyyazda var yukseliste yok) mutlaka olmalı

  6. Toplama sistemi(feyyaz ve yukseliste var) mutlaka olmalı

  7. Metin paylaşımlarında (meal paylaşımı yapıldığında) sonunda Sure adı ve sayfa numarası yer alması güzel olacaktır (bu her iki uygulamada da yok mesela risalelerde metin paylaşımında ayarlardan seçip Sözler 10. Söz ikinci kısım S.75 yazıyor misal ama ayet paylaştığınızda sadece Mealli Kuran S.17 diye sonuna ekliyor. Ama şöyle olsa Bakara Suresi S.17 daha güzel olacağını tahmin ediyorum.)

  8. Feyyaz yayınları en son 26 nisandaki güncellemesinde aynı hesapla oturum açan farklı cihazlarda otomatik senkronizasyon özelliğini uyguladı (bu uygulama 2012 yılından buyana gdrive da kullanılıyor. Gmail ilk çıktığı yıllardan beri aynı mantığı kullanıyor, sanırım bununla ilgili android studio da yeni bir kod paketi vardır.

  9. Feyyaz yayınlarını kullanan kişi sayısıda son 1 yılda 400 Bin kişi kadar arttı, şuan 500B+ kişi uygulamayı kullanıyor (yukseliste bu rakam 1 Milyon+) iki uygulamadan feyyaz yayınlarında hesap açma özelliği var. Yukseliste bu yok, yedeklemeyi gdrive ve sd karta yaptığı yedek dosyaları ile kayıt alıyor. Bu sebeple bu programları kullanan kişilerin geçmişini bu uygulamaya aktarabilecek bir sistem yapılabilirse bu programlardan bizim uygulamamıza geçişi kolaylaştıracaktır.

  10- Bu uygulamayı bir kitap okuma uygulaması olarak diğer insanlarında istifadesine sunmak için teknik bir imkan varsa , insanlar kendi kütüphanesini oluşturabilmeli, örneğin elinde bir epub yada pdf kitapçık varsa bunlar içeriye aktarılma imkanı olursa (mobil görünüme uygun halde kütüphaneye aktarılabilirse) insanlar okuma süreleri kaldığı yeri hatırlama vb gibi özellikleri olacağı için farklı kişilerinde bu programı kullanırken külliyatı görme aşina olma şansının olabileceğini düşünüyorum. Çünkü insanlar yukarıda da geçtiği gibi daha çok dijital kitaplar okuyorlar. Okudukları kitapları takip edebilecekleri mecralar da ilgi ve dikkatlerini çekiyor.

  Biraz uzun bir liste oldu, umarım faydalı olur. Emekleriniz için Allah razı olsun selametle

 17. Rüstem Garzanlı

  01.05.2020 — 18:19

  Yıllardan beri kemal-ı hasretle böyle bir uygulamayı hayal eden ve özlemle bekleyen biri olarak evvelâ bu konuda emeği geçen tüm kardeşlerimi içtenlikle selâmlıyorum.
  Hemen hemen tüm yorumları okudum …Hepsinin de temenni ve arzuları bir birlerini tey’it ediyor… Ayrıca ekleyecek bir şey görmüyorum…
  Öncelik tekliflerimizin başında Risâle-i Nur kitapları arasında sayfa düzeni sağlansın…
  dershaneye gittiğimizde evimizden kitabı dershaneye götürme ihtiyacı duyuyoruz..
  1970’ten bu yana dört defa basım yenilenmiş hepsinin de sayfaları ayrı ayrı… Bir yazar için çok zor… ders yapan için zor… Bu zorlukları aşmak umuduyla… selamlar

  Not: Diğer yayınevleriyle sayfa düzeni sağlansa Nur âlâ nur… Bu da mümkün görünmüyor… Bari içimizde bir yeknesaklık sağlansa zamanımız sayfa aramakla geçmesin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2021 Risale-i Nur Blog

Theme by Anders NorenUp ↑